Proglašenje Elan Powera 30 europskim brodom godine u izboru sedam najpoznatijih europskih nautičkih časopisa te priznanje za najbolji brod proizveden u hrvatskim brodogradilištima prošle godine prema časopisu NautCat neki vide kao signal oporavka hrvatske male brodogradnje, koju je, osim ekonomske krize, zamalo potopila i odluka o uvođenju trošarina. To je sigurno prekretnica za tvrtku Elan motorni brodovi, koja ga je proizvela, a godinama se bori s likvidnošću i za zadržavanje 30-ak radnika tog malog brodogradilišta na obali Zrmanje u Obrovcu. Uz Ad brodove, Sas Vektor, Pičuljan, Leidi i Damor, oni pripadaju među mala brodogradilišta koja mogu biti konkurentna i imaju mjesto na inozemom tržištu.
Proglašenje Elan Powera 30 europskim brodom godine u izboru sedam najpoznatijih europskih nautičkih časopisa te priznanje za najbolji brod proizveden u hrvatskim brodogradilištima prošle godine prema časopisu NautCat neki vide kao signal oporavka hrvatske male brodogradnje, koju je, osim ekonomske krize, zamalo potopila i odluka o uvođenju trošarina.
Mali i konkurentni
To je sigurno prekretnica za tvrtku Elan motorni brodovi, koja ga je proizvela, a godinama se bori s likvidnošću i za zadržavanje 30-ak radnika tog malog brodogradilišta na obali Zrmanje u Obrovcu. Uz Ad brodove, Sas Vektor, Pičuljan, Leidi i Damor, oni pripadaju među mala brodogradilišta koja mogu biti konkurentna i imaju mjesto na inozemom tržištu.
Elan motorni brodovi poslovali su pod slovenskom grupacijom Elan. Kad se rješavala neprofitnih dijelova i tvrtki izvan Slovenije, pogon u Obrovcu, kao i licencu za proizvodnju motornih brodova, prodala je 2010. za 2,5 milijuna eura Beta Yachtingu iz Sukošana, čarteru Matjaža Avšiča, koji je bio u distributer Elanovih brodova. Kod nas je jedan od rijetkih iznajmljivača baš motornih brodova, a ne jedrilica, i klijenti su imućniji nautičari.
Elan Power 30 je adut ove obrovačke tvrtke, koja je prošle godine imala prihod od 5,2 milijuna kuna (deset puta manje nego prije krize) i bila u gubicima, a čija uprava puno nade polaže u obnovu distributerske mreže koju je kriza diljem Europe pokosila. U Obrovcu razvijaju još jedan novi model, koji bi premijeru trebao imati za dvije godine. Sve te trebalo bi poslovanje tvrtke, prema planovima vlasnika Matjaža Avšiča i predsjednice Uprave Jasmine Čerine, približiti razini iz zlatnih dana, oko 2006., kada su zapošljavali 136 radnika i prodavali oko 60 brodova godišnje. U trenutku kada je tvrtku preuzimao Avšič, zapošljavala je 34 radnika.
Nakon osvajanja nagrade za Elan Power 30, Čerina je, zasuta upitima i zauzeta sastancima s potencijalnim kupcima, uvjerena da je loše razdoblje iza njih. Britanski kupac od njih je naručio četiri broda, a upravo je raspisan natječaj za primanje osam novih djelatnika.
Iskorak iz okruženja
- Još se borimo s nelikvidnošću, ali uspjeli smo stabilizirati poslovanje i napraviti iskorak. Prednost je što nismo zaduženi kreditima, ali problem je što u Hrvatskoj nemamo banku ni fond koji htjeli pratiti biznise poput našeg - dodaje Čerina. Uvjerena je da će poslovni plan o serijskoj proizvodnji, zacrtan još 2010., zaživjeti. - Ako se to dogodi, zapošljavat ćemo specijaliziran kadar. Sadašnji zaposlenici, koji čine jezgru, osposobljeni su za sve vrste poslova i riječ je o univerzalnim radnicima - objašnjava.
- Uz sveprisutan pad kupovne moći, problem je i to što proizvode kao što su motorni brodovi u Hrvatskoj rijetko tko treba. Zato je neprimjereno uspoređivati proizvodnju motornih brodova s proizvodnjom automobila. Automobili više nisu luksuz, nego potreba, a bez motornih brodova se može. Pesimistične poruke čelnika vodećih država Europske unije kad su fokusu bili problemi Grčke negativno su utjecale na prodaju luksuznijih proizvoda. S nestankom negativnih poruka oživjelo je i europsko tržište i počeo je osjetniji rast prodaje brodova - kaže Čerina i dodaje da postoji sloj ljudi koji imaju novca i koji su potencijalni kupci za brodove poput njihovih, ali su se ustručavali investirati. Na ionako narušenom tržištu tada su se počeli prodavati rabljeni brodovi. Leasing kuće su plijenile i prodavale plovila ispod tržišne cijene. Novih narudžbi nije bilo. Proizvođači su tada počeli spuštati cijene, a neki su u proizvodnji išli nauštrb kvalitete.
Dugo očekivan pomak
U Elan motornim brodovima kažu da su, uz veliki napor, sada opet otvorili tržišta susjednih zemalja poput Slovenije i Austrije, ali i norveško, a došlo je do pomaka i na njemačkom. Surađuju i na talijanskom, poljskom, portugalskom, ruskom i ukrajinskom tržištu.
- Svi su oni čekali novi model, kao što je Elan Power 30, da bi krenuli značajnije i konkretnije, bez obzira što postojećima ništa ne nedostaje. Tim modelom mi se repozicioniramo, s novim distributerom otvaramo britansko tržište i vraćamo se na tursko. Najnovija je vijest da nam se sada napokon otvara i prilično zahtjevno američko tržište. Unatoč svemu, mi imamo velika očekivanja - zaključuje predsjednica Uprave Elan motornih brodova Jasmina Čerina.